-

Voiko tun­tu­ri­pu­ros­ta enää juoda?

Tunturi-Lapin johtava lääkäri joisi vain yhdenlaista puhdistamatonta vettä, eikä kyse ole tunturipuroista.

Tunturi-Lapin johtava lääkäri joisi vain yhdenlaista puhdistamatonta vettä, eikä kyse ole tunturipuroista.

Lapin Kulta 1 –tunturipurojen raikkautta, kuului unohtumaton slogan. Liekö aikanaan suositun olutmainoksen syytä, että Lappiin liittyy sitkeä mielikuva ikuisesti puhtaista vesistä?

Lapin Kulta –mainoksien kuvissa kuohusi kirkas puro ja erämaajärvi päilyi ihanasti. Eräässä vanhassa mainoksessa kuvattiin houkuttelevasti: Lapin koskemattomassa luonnossa ovat alkulähteemme.

Koskematon luonto taitaa elää enää mielikuvissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä