"Tun­te­vat­ko edus­ta­jat enää ää­nes­tä­jien­sä arkea?" – Aaro Tii­li­kai­nen kokosi kansiin ko­la­ri­lais­edus­ta­ja Niilo Kos­ken­nie­men tarinan

Tervolalainen Aaro Tiilikainen kokosi lappilaisen vasemmiston historiaa kirjaksi kolarilaisen kansanedustaja Niilo Koskenniemen elämäkerran kautta. Koskenniemi oli kirjailijan mukaan tunnettu siitä, että hän hoiti tavallisten ihmisten asioita.

Aaro Tiilikainen on iltauninen ja aamuvirkku. Muiden nukkuessa hän kirjoittaa joko Tervolan kodissa tai Espanjassa, jossa hän viettää talvet puolisonsa Leenan kanssa.
Aaro Tiilikainen on iltauninen ja aamuvirkku. Muiden nukkuessa hän kirjoittaa joko Tervolan kodissa tai Espanjassa, jossa hän viettää talvet puolisonsa Leenan kanssa.
Kuva: Vuokko Lahti

Kirjoittamisesta on tullut tervolalaiselle Aaro Tiilikaiselle makoisa eläkepäivien mauste. Kunnan virkamiehenä, yliopiston tutkijana ja virkamiehenä sekä luottamustehtävissä kerrytetty pääoma vaatii purkautua.

– Sitä ikiaikaista perusdilemmaa ehkä yhä pohtii, että mikä on pienen ihmisen ja taloudellisen hyödyn suhde.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 3 kk vain 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä