Tilaajille

Tu­han­sil­la suo­ma­lai­sil­la on elin­ikäi­nen vamma lap­suu­den po­lio­tar­tun­nas­ta ja ikävät muistot eris­tys­ajas­ta – Kul­ku­tau­tiin tepsi ro­ko­tus, Tapio Ran­ta­sen kä­ve­ly­ky­kyyn taas iso­sis­kon neu­vok­kaat kou­lu­tus­kons­tit

Suomessa elää yli viisituhatta ihmistä, joille lapsena sairastettu polio aiheutti elinikäisen vamman. Ilman kattavaa rokotusta kärsisimme edelleen tästä viruksen aiheuttamasta kulkutaudista.

Tapio Rantanen sairastui lapsena polioon, joka jätti häneen elinikäiset vammat. Poliovammasta huolimatta hän kouluttautui vaatturiksi Invalidisäätiön ammattikoulussa ja teki pitkän työuran.
Tapio Rantanen sairastui lapsena polioon, joka jätti häneen elinikäiset vammat. Poliovammasta huolimatta hän kouluttautui vaatturiksi Invalidisäätiön ammattikoulussa ja teki pitkän työuran.
Kuva: Mauri Ratilainen

Elokuussa 1954 kolmevuotias Tapio Rantanen juoksi kotipihallaan ja pisteli suuhunsa pihassa kasvaneita viinimarjoja. Oli hyvä syyspäivä, eikä mikään enteillyt, että aamulla kaikki olisi toisin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä