Tilaajille

Tornio har­kit­see sii­vous­pal­ve­lui­den ul­kois­tus­ta – jopa yli 40 am­mat­ti­lais­ta vaa­ras­sa me­net­tää työnsä

Tornion kaupunginjohtajan mukaan asia on osa kaupungin 7,6 miljoonan euron säästöpakettia, jota on valmisteltu alkuvuodesta.

Torniossa yhtenä vaihtoehtona on koko siivouspalvelun ulkoistaminen osana talouden tasapainottamistoimia.
Torniossa yhtenä vaihtoehtona on koko siivouspalvelun ulkoistaminen osana talouden tasapainottamistoimia.
Kuva: Iines Jakovlev

Tornion kaupunki suunnittelee siivouspalveluiden ulkoistamista. Kaupunki esitteli ulkoistamissuunnitelmaa laitoshuoltajille tiistaiaamuna.

Ohjausryhmän vaihtoehtoina ovat koko siivoustoimen ulkoistaminen, osaulkoistus tai toimintojen tehostaminen. Suunnitelmat koskevat 43 laitoshuoltajaa.

Tornion kaupungin JHL:n pääluottamusedustaja Arja Karhu sanoo, että asiasta on ollut kuisketta jo pidempään, mutta suunnitelmien laajuus pääsi yllättämään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä