Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: RoPS-kä­rä­jis­sä häm­mäs­tyt­ti, miten ih­mees­sä seura on tuol­lai­sel­la joh­ta­mi­sel­la enää edes ole­mas­sa

Rovaniemen Palloseuran taloudenhoito ja johtokuntatyö on ollut uskomattoman leväperäistä sekä sokeaan luottamukseen perustuvaa puuhastelua.

Tämän kuvan sai RoPS-käräjiä seurannut yleisö, kun syyttäjä ja puolustus mätkäisivät todisteensa pöytään odotetussa oikeustapauksessa.

Lue lisää:
Syyt­tä­jän mukaan Risto Niva anasti 160 000 euroa RoPSin varoja – val­ta­osa sum­mas­ta palkkaa

Oikeudessa ex-puheenjohtaja-toimitusjohtaja Risto Nivaa koskeva syyte törkeästä kavalluksesta ja maksuvälinepetoksesta tarkentui palkkakiistaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi