Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: Pel­ko­sen­nie­men vuo­de­osas­ton lak­kau­tus kos­ket­ti minua, ja pian se on mui­den­kin ro­va­nie­me­läis­ten asia

Pelkosenniemen ja Savukosken kunnat päättivät joulukuussa lakkauttaa yhteisen terveyskeskuksensa vuodeosaston. Kahdeksanpaikkaisen osaston toiminta loppuu ensi kesänä, minkä jälkeen vuodeosastohoitoa tarvitsevat potilaat sijoitetaan naapurikuntiin. Lisäksi vuodeosaston toimintaa korvataan kotisairaalalla, jonka toimintamallista ei kuitenkaan vielä ole tietoa.

Molemmissa kunnissa osa asukkaista vastusti lakkauttamista. Myös valtuustoissa päätöksistä äänestettiin, ja loppujen lopuksi raha ratkaisi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi