Töihin kol­mel­ta yöllä ja kameran eteen – poh­joi­set juuret in­nos­ti­vat ro­va­nie­me­läis­tä Hen­riik­ka Hei­kin­ojaa tv-me­teo­ro­lo­gin uralle

Rovaniemeläinen Henriikka Heikinoja halusi yhdistää yliopisto-opinnot ja esiintymisen ja päätyi tv-meteorologiksi Ylelle.
Rovaniemeläinen Henriikka Heikinoja halusi yhdistää yliopisto-opinnot ja esiintymisen ja päätyi tv-meteorologiksi Ylelle.
Kuva: Anssi Jokiranta

Rovaniemeläiselle Henriikka Heikinojalle on ollut jo pitkään selvää, että hän haluaa tv-meteorologiksi. Hän tiesi lukiossa, että haluaa jotenkin yhdistää yliopisto-opinnot ja esiintymisen.

Nyt Heikinojan on voinut nähdä meteorologina Ylen uutislähetyksissä viimeisen kahden vuoden aikana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä