Tilk­ku­täh­tiä ei kun­ta­ra­jat kah­lit­se – ah­ke­ris­sa käsissä syntyy muun muassa kaunis ajatus omai­sen­sa me­net­tä­neel­le

Sodankylän Tilkkutähdet kerää kiltaan tilkkutöiden ystävät yli kuntarajojen. Ahkerissa käsissä on syntynyt hyvää keskosille, koululaisille, ikäihmisille ja omaisensa hyvästelleille. Tilkkutähdet ajattelevat, että tekeminen on erityisen mielekästä silloin kun tietää tekevänsä sellaista joka tulee tarpeeseen.

– Hullumpaakin voisi ihminen tehdä.

Näin sanoo Savukosken Tanhuassa asuva Pirkko Kolkka harrastuksestaan. Hän yhdistelee värikkäitä kangaspaloja ehjäksi kankaaksi. Valmis tilkkutyö voi olla mitä tahansa: vaate, liina, seinävaate, kassi, peitto, kori, tai vaikkapa patalappu.

Kolkka on yksi Sodankylän Tilkkutähdistä. Noin 13 aktiivista tilkkutöiden harrastajaa kokoontuu säännöllisesti Sodankylässä Järjestökeskus Kitisellä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä