Lapin Kansa live: Arctic Volley kohtaa lii­gas­sa Jy­my­Vol­leyn – katso huip­pu­len­to­pal­loa suorana kello 18.30

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

vaalikone: Lapin Kansan vaa­li­ko­ne on nyt auki – Löydä it­sel­le­si sopiva ehdokas

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Tältä näyttää junan ja moot­to­ri­kel­kan ko­la­ri­pai­kal­la Iissä – Ta­so­ris­teyk­sen poiston jälkeen rataa ei saisi ylit­tää, mutta jäljet ja asuk­kaat ker­to­vat muuta

Paikalla on viikon sisällä sattunut kaksi vaaratilannetta, joista toisessa juna jyräsi moottorikelkan palasiksi. Iin kunta toivoo Väylävirastolta toimia.

Rata risteää tässä Iin Mökkiperäntien kanssa. Tie on katkaistu eikä tässä ole tasoristeystä, mutta asukkaat liikkuvat radan yli säännöllisesti. Viranomaisten mukaan paikka on erittäin vaarallinen.
Rata risteää tässä Iin Mökkiperäntien kanssa. Tie on katkaistu eikä tässä ole tasoristeystä, mutta asukkaat liikkuvat radan yli säännöllisesti. Viranomaisten mukaan paikka on erittäin vaarallinen.
Kuva: Antti Pasanen

Tiistaina aamulla väkevä bensan haju ja kymmenet moottorikelkan palaset pitkin lumista radanpenkkaa kertoivat Iissä edellisenä päivänä sattuneesta junaturmasta.

Etelästä tullut matkustajajuna jyräsi raiteille juuttuneen moottorikelkan Mökkiperäntiellä. Kelkan kuljettaja ehti siirtyä ajoissa pois alta.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita