Tai­de­tes­taa­jat ei vielä saanut valtion ra­hoi­tus­ta – Ka­si­luok­ka­lai­sil­le suun­nat­tu ohjelma on vaa­ras­sa päättyä tämän lu­ku­vuo­den jälkeen

Opetus- ja kulttuuriministeriö ehdotti taidetestaukselle rahoitusta. Määräraha jätettiin kuitenkin pois valtiovarainministeriön ehdotuksesta.

Taidetestaajien tulevaisuus on vaarassa. Kuvassa Taidetestaajien vierailu kansallisoopperaan ja -balettiin tammikuussa 2024.
Taidetestaajien tulevaisuus on vaarassa. Kuvassa Taidetestaajien vierailu kansallisoopperaan ja -balettiin tammikuussa 2024.
Kuva: VALTTI KOIVUNEN

Opetus- ja kulttuuriministeriö ehdotti Taidetestaajat-toiminnan jatkoon 3,5 miljoonan euron määrärahaa, mutta valtiovarainministeriö jätti sen pois omasta ehdotuksestaan.

Palkittu ohjelma päättyy tämän lukuvuoden jälkeen, jos rahoitusta ei saada valtiolta.

Valtiovarainministeriön ehdotus vuoden 2027 talousarvioksi julkaistiin 6.8.2026.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä