Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Synk­kien koh­ta­loi­den ker­to­jat – true crime -pod­cas­tin juon­ta­jal­la on vastuu kertoa uhrin tarina kun­nioit­ta­vas­ti

Vasa haastatteli kolmea tunnetun rikospodcastin juontajaa heidän omista kokemuksistaan podcastin teosta ja ajatuksistaan true crime -genren etiikasta.

-
Kuva: Karina Kulppi

Ihmisiä kiinnostaa, mitä tapahtuu

Murha joka tapahtui -podcastin juontajaa Saara Nurmoa, 31, ovat aina kiehtoneet rikosdokumentit, historia ja yhteiskunta. Rikoksissa häntä on kiinnostanut nähdä, syntyykö tapahtumien seurauksena vaikutuksia yhteiskuntaan.

Pari vuotta sitten Nurmo etsi omaa juttuaan.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita