Edesmennyt neljän vuoden kausi oli eduskunnan synkin. Meillä oli hallitus, joka sai aikaan maksettavaa vielä tuleville sukupolville. Kun joulukuussa 2019 valtion velka oli 106,4 miljardia euroa, maaliskuussa 2023 velkaa oli 145,8 miljardia eli hallituksemme otti 39,4 miljardia euroa lisää velkaa. Sitä on valtiovarainministeriön mukaan 26 116 euroa vauvasta vaariin. Hallituksella ollut mitään käsitystä talouden hoidosta.
Hetemäen laskelman mukaan sote-päätöksen piti tuottaa roimasti säästöjä. Muistion mukaan sote-uudistuksen osatekijöiden vaikutus sote-menoille on kolme miljardia euroa ja 4,6 miljardia potentiaalisena säästönä. Toisin kävi. STM:n mukaan ”2021 ja 2022 sote tuottaa kustannusten lisäyksiä 434,4 miljoonaa euroa ja vuodesta 2023 lähtien noin 429–749 miljoonaa euroa vuodessa.”
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että soten lisärahantarve on 6,4 miljardia euroa kahdeksan ensimmäisen vuoden aikana. Lisäys kuntaveroon tarkoittaa noin viiden prosenttiyksikön korotusta. Veronmaksajien keskusliiton pelkää, että tämä tulee veronmaksajien maksettavaksi. Viisi prosenttiyksikköä merkitsee keskituloiselle 1 800 euroa lisäveroja vuodessa, keskituloiselle pariskunnalle lisävero olisi 3 400 euroa.
Sote-uudistus ei tuonut säästöjä eikä parempaa hoitoa. Esimerkiksi Rovaniemen terveyskeskuksiin ei tahdo saada lääkäriaikoja. Kyseessä oli vain hallinnon uudistus, jossa sdp ja keskusta saivat virkoja.
Nato-päätös saatiin aikaan, mutta siihen tarvittiin kansa, kokoomus ja presidentti Niinistö. Kun A. Stubb suostui tikkataulun maaliksi, se herätti valtavan pahennuksen. Sen sijaan pääministerin S. Marinin biletysjuhlat eivät juuri pahennusta herättäneet, eivätkä myöskään lentokonelupaukset Ukrainaan, mikä ei ollut ensimmäinen kerta, kun pääministerin olisi pitänyt keskustella presidentin kanssa.