Suomen velka noussut en­nä­tys­lu­ke­miin – Ta­lous­tie­tei­li­jä: "Po­lii­ti­kot kie­mur­te­le­vat kuin madot kou­kus­sa"

Julkinen velka on noussut suuremmaksi kuin koskaan. Tutkija Pentti Pikkaraisen mukaan poliitikoilta puuttuu yhteinen tilannekuva ja keinot. Velkajarru ei ole varma ratkaisu.

Maassa on tehty ennätys. Suomen julkinen velka on noussut Tilastokeskuksen tuoreimpien tietojen mukaan yli 88 prosenttiin bruttokansantuotteesta. Määrä ei ole ollut koskaan näin massiivinen.

Velka on kasvanut Petteri Orpon (kok.) hallituksen aikana yli 245 miljardiin euroon. Kierteen taittajaksi hallitus on ehdottanut velkajarrua, jolla tulevat hallitukset vuodesta 2031 lähtien sitoutuisivat rajoittamaan velan kasvua.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä