Sork­ka­toh­to­rin jenk­ki­rek­ka vah­vis­taa Rautaa rajalle -ta­pah­tu­maa – Saa­ri­se­läl­le on ko­koon­tu­nut en­nä­tys­mää­rä jenk­ki­au­to­ja

Dollarihymyt suuntasivat Saariselälle jo 20. kerran jenkkiautojen kokoontumisajossa.

Jo 20 kertaa järjestetystä Rautaa rajalle -tapahtumasta on Sampsa Muhoselle (vas.) jäänyt mieleen ihmiset. Kuvassa kavereina Mirva Ahonen, Sandra Molander ja Tuomo Tukiainen.
Jo 20 kertaa järjestetystä Rautaa rajalle -tapahtumasta on Sampsa Muhoselle (vas.) jäänyt mieleen ihmiset. Kuvassa kavereina Mirva Ahonen, Sandra Molander ja Tuomo Tukiainen.
Kuva: Olli Miettunen

Kromi kiiltää kuin peili Sorkkatohtori Tukiaisen järeässä rekassa, jonka hän on tuonut vahvistamaan Rautaa rajalle -tapahtumaa Saariselälle.

– Olen Tukiaisen Tuomo Kaavilta, Juankosken kuppeesta, sorkkahoitaja ammatiltani ja tuo tohtori on semmonen lisänimi, jätin hytistä maan tasalle laskeutuva mies esittäytyy.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä