Se­pel­val­ti­mo­tau­ti vie hautaan Lapissa useam­min kuin muualla – Yksi ris­ki­te­ki­jä on vä­li­mat­kat: "Kun sai­raa­laan on 500 ki­lo­met­riä, läh­de­tään hieman ta­ka­mat­kal­ta"

Posiolla ja Tervolassa sairastetaan sepelvaltimotautia kaksi kertaa enemmän kuin Enontekiöllä ja Muoniossa. Eroja selittävät perimä, ikä ja elintavat.

-
Kuva: Miila Kankaanranta

Sepelvaltimotautiin kuolee Lapissa enemmän väkeä kuin keskimäärin muualla Suomessa. Toisaalta Lapin sisällä erot ovat erittäin suuret.

Posiolla, Tervolassa ja Pellossa sepelvaltimotautia sairastetaan lähes kaksi kertaa enemmän kuin Suomessa keskimäärin. Käsivarren Lapissa Enontekiöllä ja Muoniossa taas tautia sairastetaan huomattavasti vähemmän kuin muualla.

Syyt syynissä

Lapin sairaanhoitopiirin sisätautien ylilääkäri, professori Seppo Lehdon mukaan syyt vaihteluun ovat pitkälti elintavoissa ja perimässä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä