Sanna Kopra ni­mi­tet­tiin geo­po­li­tii­kan ja tur­val­li­suu­den tut­ki­mus­pro­fes­so­rik­si Lapin yli­opis­ton Ark­ti­seen kes­kuk­seen

Tutkimusala on Arktisessa keskuksessa uusi eikä vastaavaa tehtävää ole aiemmin ollut Suomen yliopistoissa.

Sanna Kopra
Sanna Kopra
Kuva: Santeri Happonen

Yhteiskuntatieteiden tohtori, dosentti Sanna Kopra on nimitetty Arktinen geopolitiikka ja turvallisuus -tutkimusprofessorin tehtävään Lapin yliopiston Arktisessa keskuksessa.

Kopran professuurin tutkimusala on Arktisessa keskuksessa uusi eikä vastaavaa tehtävää ei ole aiemmin ollut missään suomalaisessa yliopistossa.

Yliopiston tiedotteen mukaan tutkimusala korostaa geopolitiikkaan ja turvallisuuteen liittyvän arktisen tutkimuksen ja tiedon tarpeen voimakasta kasvua viime vuosina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä