Pääkirjoitus
Tilaajille

Ro­va­nie­mes­tä tulee Naton esi­kun­ta­kau­pun­ki – päätös lisää Lapin tur­val­li­suut­ta ja va­kaut­ta

Naton etulinjan maavoimajoukkojen – Forward land forces (FLF) – esikunnan sijoittaminen Rovaniemelle oli odotettu päätös (LK 17.2.), vaikkakaan ei välttämättä sodankyläisten mieleen. Sodankylä oli vaihtoehtoinen sijoituspaikkakunta esikunnalle.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) on perustellut Rovaniemi-päätöstä kaupungin "yhteisvaikutuksilla ja tukeutumisedellytyksillä". Suomeksi tämä tarkoittaa, että Lapin pääkaupunki täyttää esikuntapaikkakunnan logistiset ja arjelliset vaatimukset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi