Tilaajille

Ro­va­nie­men kou­lu­ver­kos­ta päät­tä­nee jat­kos­sa val­tuus­to – ti­la­jaos­ton roolia ja asian­tun­te­mus­ta vah­vis­te­taan

Vikajärven koulu oli yksi kolmesta koulusta, jotka Rovaniemen kaupunginhallitus pelasti kolmisen vuotta sitten. Lautakunta olisi lopettanut koulut.
Vikajärven koulu oli yksi kolmesta koulusta, jotka Rovaniemen kaupunginhallitus pelasti kolmisen vuotta sitten. Lautakunta olisi lopettanut koulut.
Kuva: Pekka Aho

Rovaniemen koulu- ja kirjastoverkosta päättää jatkossa kaupunginvaltuusto, jos hallintosääntötyöryhmän esitys toteutuu. Tällä hetkellä koulujen ja kirjastojen määrästä ja sijainnista päättävät lautakunnat.

– Tarkoituksena on kasvattaa valtuuston roolia päätöksissä, joilla on laaja vaikuttavuus, sanoo hallintosääntötyöryhmää vetänyt keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Riku Tapio.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä