Tilaajille

Ro­va­nie­men kau­pun­ki aikoo hakea Lasse Hoi­kal­le mu­siik­ki­neu­vok­sen ar­vo­ni­meä

Rovaniemen kaupungin kulttuuritoimessa on valmisteltu kaikessa hiljaisuudessa hakemusta Tasavallan presidentille. Aiheena on musiikkineuvoksen arvonimen hakeminen Souvareita johtavalle Lasse Hoikalle.

Kaupungin vapaa-ajan palvelujen valmistelemien perustelujen mukaan Hoikka on tehnyt poikkeuksellisen elämäntyön tanssimusiikin parissa ja toiminut aktiivisesti muun muassa hyväntekeväisyydessä.

Arvonimien hakeminen on harvinaista. Kaupungin hallintosäännön mukaan arvonimien hakemisesta päättää kaupunginhallitus, joten asia on sen käsiteltävänä ensi viikolla.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä