Ro­va­nie­men hii­li­nie­lut sitovat ainakin kak­sin­ker­tai­ses­ti pääs­töi­hin nähden – silti kau­pun­ki ei ole vielä hii­li­neut­raa­li

Rovaniemen päästöt ovat laskeneet hyvää tahtia, mutta hiilineutraalius vaatii vielä toimia. Ilmastohanke pyrkii näyttämään esimerkkiä, miten päästöjä vähennetään ja säästetään energiaa.

Rovaniemen päästöt ovat jo vuosia laskeneet. Siitä on apua kaupungin tavoitteessa olla hiilineutraali vuonna 2035. Kaupunki on sitoutunut tavoitteeseen osana Covenant of Mayors -ilmastosopimusta, johon se liittyi viime vuonna.

Laajasta kunnasta suuri osa on metsää. Voisi kuvitella, että ne riittäisivät tekemään Rovaniemestä hiilineutraalin. Ilmastoasiantuntija Jussi Vuoriston mukaan näin ei kuitenkaan ole.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa Lapin Kansa Digi 1. kk vain 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä