Ro­va­nie­mel­lä uu­si­taan pyö­rä­tei­den opas­tei­ta  – reit­te­jä mer­ki­tään jat­kos­sa numero- ja vä­ri­koo­dein, katso tästä, miten uusia tien­viit­to­ja luetaan

Rovaniemen kaupunki ja Lapin ely-keskus asentavat parhaillaan uusia viittoja pyöräilijöille Rovaniemen kaupunkialueella.

Kaupunki ja ely-keskus ovat suunnitelleet uudet viitat yhteistyössä. Noin 70 prosenttia viitoista sijoittuu kaupungin pyörätieverkolle ja loput valtion pyöräväylille. Pyöräilyn viitoitukset palvelevat myös jalankulkijoita ja muita kyseisten väylien käyttäjiä, Rovaniemen kaupunki kertoo.

Aiemmat tienviitat ovat peräisin 1990-luvun puolivälistä, ja ne korvataan nyt uusilla, tieliikennelain mukaisilla opasteilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä