Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ro­va­nie­me­läis­ten koteja ei tar­vit­se läm­mit­tää iki­met­säl­lä

Ympäristöjärjestö Greenpeace kertoi syyskuussa Värriön yhteismetsän myyneen puuta Rovaniemen omistamalle Neve Oy:lle kaukolämmöksi, jolla lämmitetään rovaniemeläisten koteja.

Eikä mitä tahansa puuta, vaan paikoin täysin luonnontilaisista metsistä hakattua. Tällaisia metsiä on Suomessa jäljellä enää vain noin kolme prosenttia metsäpinta-alasta.

Neve on ilmoittanut lopettaneensa toistaiseksi puun ostamisen Värriön yhteismetsästä, sillä epäilyksenä on hakkuiden olevan PEFC-sertifikaatin vastaiset. Ulkopuolinen asiantuntija on arvioimassa sertifikaatin kriteerien toteutumista. Selvityksen jälkeen hakkuut joko jatkuvat tai pysyvät keskeytettyinä mikäli sertifikaattirikkeitä ilmenee.

Kaukolämpö syntyy Rovaniemellä muun muassa puuta polttamalla.
Kaukolämpö syntyy Rovaniemellä muun muassa puuta polttamalla.
Kuva: Vesa Joensuu

PEFC-sertifikaatti ei ole tae kestävän metsätalouden harjoittamisesta. Sertifikaatin tarkistuskierroksella 2019–2021 Suomen ympäristökeskus ja ely-keskukset irtisanoutuivat prosessista, sillä sertifikaatti ei edistä metsien monimuotoisuuden säilymistä tai hiilinielujen kasvua. Sertifikaatti muun muassa sallii hakkuut monimuotoisuuden kannalta arvokkaissa vanhoissa metsissä.

PEFC on malliesimerkki metsäteollisuuden viherpesusta. Sen taustalla toimii liuta metsätalouden omia toimijoita Metsäteollisuus ry:stä Metsäalan Kuljetusyrittäjiin, Metsähallitukseen ja MTK:hon.

Useat tutkijat ja ympäristöviranomaiset ovat kritisoineet sertifikaattia tutkimustiedon vastaisesta viestinnästä ja toiminnasta, mutta kerta toisensa jälkeen viesti jää taloudellisen voitontavoittelun ja puhtaan välinpitämättömyyden alle.

Rovaniemen kaupunki mainostaa olevansa sitoutunut suojelemaan ainutlaatuista pohjoista luontoa ihmisineen. Ikimetsän polttaminen lämpökattilassa ei ole luonnon eikä ihmisten suojelemista.

Vaikka PEFC sallisikin hakkuiden jatkuvan, Rovaniemen päättäjien vastuulla on huolehtia, ettei Värriön metsiä käytetä kaupungin lämmöntuotantoon. Tilalle on keksittävä kestävämpi polttoaine esimerkiksi vähempiarvoisten metsien puusta.

Anni Manninen