Ro­va­nie­me­läi­nen opet­ta­ja räppää kä­sit­tä­mät­tö­mäs­tä tie­de­ai­hees­ta – Suuren yleisön ta­voit­te­lu menee joskus pie­leen, ja silloin seu­rauk­se­na on kohu

Tiede tulee tuoda kaiken kansan saataville ja tajuttavaksi. Silloin kauppakeskus tai ravintola on oikein sopiva paikka. Laajojen yleisöjen tavoittelu ei mene kuitenkaan aina putkeen.

Baari on tieteen yleistajuistamisen ammattilaisen Marjo Laukkasen mielestä hyvä paikka esitellä tiedettä. Kuvassa Daria Zaikovskaia ukuleleineen science slamissa Oulussa.
Baari on tieteen yleistajuistamisen ammattilaisen Marjo Laukkasen mielestä hyvä paikka esitellä tiedettä. Kuvassa Daria Zaikovskaia ukuleleineen science slamissa Oulussa.
Kuva: Ville-Petteri Määttä

Menisinkö ravintolaan, jos haluaisin tietää jotain ajankohtaisesta tieteellisestä tutkimuksesta?

Nyt menen!

On alkamassa science slam. Sen idea on, että tutkijat viestivät tieteestä tavalla tai toisella, mutta kaikkea muuta kuin power point -sulkeisilla, ja kilpailevat esityksillään yleisön suosiosta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä