Tilaajille

Re­von­tu­li­kau­si roi­hah­ti käyn­tiin – Lapissa pilvet peit­tä­vät tai­vaan, mutta Ete­lä-Suo­mes­sa voi leimuta ko­meas­ti­kin

Syksyn revontulikausi on käynnistymässä maanantain ja tiistain välisenä yönä, tiedottaa Ilmatieteen laitos. Taustalla on elokuun viimeisenä lauantaina Auringossa leimahtanut roihu, jonka yhteydessä avaruuteen sinkoutui myös suuri kaasupilvi eli koronan massapurkaus.

Kaasupilvi matkaa avaruudessa parin päivän ajan, ennen kuin se osuu maanantain ja tiistain välisenä yönä maan magneettikenttään. Maan päältä – ja etenkin suomalaisesta vinkkelistä –katsottuna se tarkoittaa muun muassa sitä, että alkuviikon öinä on hyvät mahdollisuudet revontuliin aina Etelä-Suomea myöten.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä