Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) tekee työvierailun Yhdysvaltoihin ensi viikon alussa 7.-9. maaliskuuta.
Puolustusministeriö kertoo, että Washingtonissa Kaikkonen tapaa Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austinin sekä muita hallinnon edustajia.
Keskustelujen aiheina ovat kahdenvälinen puolustusyhteistyö, Ukraina sekä turvallisuustilanne Euroopassa. Washingtonissa ministeri tapaa myös Yhdysvaltain kongressin edustajia.
Työvierailun aikana puolustusministeri Kaikkonen tutustuu lisäksi Lockheed Martinin tehtaaseen Dallasin Fort Worthissa. Lockheed Martin toimittaa Suomelle F-35A Lightning II -monitoimihävittäjät. Dallasista puolustusministeri Kaikkonen jatkaa Eglinin lentotukikohtaan Floridaan, jossa ministeri tutustuu F-35 kalustoon, koulutukseen ja käyttöhuoltoon.
Puolustusministerin työvierailu on ennalta suunniteltu. Ministeriön mukaan siitä on sovittu helmikuun alussa.
Yhteydenpito Yhdysvaltojen kanssa on tällä hetkellä tiivistä. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö tapaa perjantaina Yhdysvaltojen presidentti Joe Bidenin.
Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) on keskustellut tänään Brysselissä Yhdysvaltojen ulkomininisteri Antony Blinkenin kanssa.
Haavisto on osallistunut Naton ulkoministerien kokoukseen, johon osallistuu myös Ruotsi. Mukana keskusteluissa on ollut myös EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkeaksi edustaja Josep Borrell.