Lapin Kansa live: Arctic Volley kohtaa lii­gas­sa Jy­my­Vol­leyn – katso huip­pu­len­to­pal­loa suorana kello 18.30

Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen on lei­kat­ta­va lisää, jos se aikoo pysyä ta­voit­teis­saan

vaalikone: Lapin Kansan vaa­li­ko­ne on nyt auki – Löydä it­sel­le­si sopiva ehdokas

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Poh­joi­sin kaa­su­au­to­jen tank­kaus­pis­te voi tulla Ro­va­nie­mel­le – Bio­kaa­su on polt­to­ai­nee­na hal­vem­paa ja oma­va­rai­sem­paa

Alakorkaloon voi tulla pohjoisin kaasuautojen tankkausasema. Kaupunginhallitus myönsi tonttivarauksen Gasum oy:lle.

Gasum oy:n kaasutankkausasemaa suunnitellaan Energiakatuun ja Lämpökatuun rajoittuvalle alueelle. Tankkausasema palvelisi henkilöautoja ja raskaanliikenteen ajoneuvoja.
Gasum oy:n kaasutankkausasemaa suunnitellaan Energiakatuun ja Lämpökatuun rajoittuvalle alueelle. Tankkausasema palvelisi henkilöautoja ja raskaanliikenteen ajoneuvoja.
Kuva: Jouni Porsanger

Rovaniemelle voi avautua kaasuautojen tankkausasema Alakorkaloon, Energiakatuun ja Lämpökatuun rajoittuvalle alueelle. Pohjoismainen Gasum oy jätti helmikuussa hakemuksen teollisuustontin varaamisesta, jonka kaupunginhallitus hyväksyi yksimielisesti maanantaina 28. maaliskuuta.

Yhtiön Suomen liikenneyksikön maajohtajan Olli Paasion mukaan tontin saaminen on askel kohti investointipäätöstä, mutta aikataulusta ei ole vielä varmuutta.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita