Tilaajille

Poh­jois-Suo­men teihin ja rai­tei­siin sat­sat­tu kym­me­niä mil­joo­nia met­sä­teol­li­suu­den hyväksi – met­sän­omis­ta­jien toi­vo­taan nyt in­nos­tu­van kui­tu­puu­kau­pois­ta

Stora Enso Metsän aluejohtaja Jyri Änäkkälä uskoo Pohjois-Suomen metsänomistajien kiinnostuvan kuitupuunkin myynnistä, kun puun hinta on noussut.

– Puunhankinta uudelle Oulun tehtaalle alkaa nyt. Nyt hankittava puu on uutta käynnistyvää tehdasta varten, Stora Enso metsän aluejohtaja Jyri Änäkkälä sanoo.
– Puunhankinta uudelle Oulun tehtaalle alkaa nyt. Nyt hankittava puu on uutta käynnistyvää tehdasta varten, Stora Enso metsän aluejohtaja Jyri Änäkkälä sanoo.
Kuva: Teija Soini

Puu kulkee jatkossa entistä liukkaammin muun muassa Stora Enson Oulun tehtaalle ja Metsä Groupin biotuotetehtaalle Kemiin.

Yhteiskunta on viime vuosina sijoittanut kymmeniä miljoonia euroja auttamaan sitä, että myös puukuljetukset sujuisivat entistä paremmin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä