Norjan "lin­tu­pa­ra­tii­sis­sa" Ve­si­saa­res­sa tu­han­sia kuol­lei­ta lokkeja – Lap­pi­kaan ei ole tur­vas­sa lin­tuinf­luens­sal­ta

Norjan Ekkerøyn lintuparatiisi Varanginvuonon reunalla vetää turisteja lintuinfluenssasta huolimatta.

Storelvan suistossa tunnelma on aika apea, ikään kuin lokit surisivat menehtyneitä tovereitaan.
Storelvan suistossa tunnelma on aika apea, ikään kuin lokit surisivat menehtyneitä tovereitaan.
Kuva: Olli Miettunen

Norjan Varanginvuonon reunaa kiertävällä tiellä lojuu lokin raato, pientareella useampi ja pienen Storelvan suistossa vielä enemmän. Lokkiyhdyskunta vaikuttaa apaattiselta, kuin odottaen kohtaloaan – lennänkö enää huomenna? Lintuinfluenssa tappaa.

Vesisaaren ja Vuoreijan välillä sijaitsee turistien suosima lintuparatiisi, Storelvasta pari kilometriä takaisin Vesisaaren suuntaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä