Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Tuulivoima: Itä-Lap­piin voi nousta maan suurin tuu­li­puis­to, jos tut­ka­on­gel­miin löytyy rat­kai­su

Kolumni: Et voi tietää, mil­lai­nen toisen tarina ko­ko­nai­suu­des­saan on

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Nord Stream-put­kien oudot kaa­su­vuo­dot sa­tut­ta­vat Eu­roop­paa ainakin kol­mel­la tavalla – "Sopii tähän ylei­seen kiu­san­te­koon, mitä Ve­nä­jäl­tä on nähty"

Venäjän ja Saksan väliset molemmat kaasuputket Nord Stream 1 ja 2 ovat alkaneet vuotaa kaasua, kertovat Tanskan ja Ruotsin viranomaiset. Kyse on Venäjän operaatiosta, arvioi energiapolitiikan professori Veli-Pekka Tynkkynen.

Venäjältä Saksaan vievät Nordstream-kaasuputket vuotavat useista kohdista.
Venäjältä Saksaan vievät Nordstream-kaasuputket vuotavat useista kohdista.
Kuva: STEFAN SAUER

Kaasuputket Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 ovat alkaneet vuotaa tanskalaisen Bornholmin saaren koillispuolella, kertovat Tanskan ja Ruotsin viranomaiset Reutersin mukaan.

Toinen vuodoista on havaittu Tanskan aluevesillä ja toinen Ruotsin aluevesillä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.