Tilaajille

Naton suur­har­joi­tuk­sen pa­luu­lii­ken­ne alkaa – pai­not­tuu nyt Ne­los­tiel­le Uts­joel­ta etelän suun­taan

Maavoimien kalustoa liikkuu paljon Lapin pääteillä, kun joukot palaavat pohjoisen Nordic Response -harjoituksesta. Arkistokuva.
Maavoimien kalustoa liikkuu paljon Lapin pääteillä, kun joukot palaavat pohjoisen Nordic Response -harjoituksesta. Arkistokuva.
Kuva: Elli Alasaari

Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisosissa meneillään olevan Nordic Response 24 -sotaharjoituksen paluuliikenne alkaa tiistaina.

Yli puolet paluuliikenteestä painottuu puolustusvoimien mukaan Nelostielle (E75). Pääpaino on Karigasniemi–Inari–Saariselkä -tieosuuksilla 12.–15. maaliskuuta.

Paluuliikennettä on myös tie E8:lla Ouluun, tie 79 Rovaniemelle, tie 80 Kittilästä Sodankylään ja tiellä 93 Kivilompolosta Palojoensuuhun sekä Enontekiön ja Kolarin välillä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä