Kolumni: Suoraa puhetta äi­tiy­des­tä

Salakuljetus: Nuus­ka­ral­li romahti län­si­ra­jal­la, ni­ko­tii­ni­pus­sien myynnin va­pau­tu­mi­nen muutti ti­lan­teen

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Na­to-liit­to­lai­set har­joit­te­le­vat Ro­va­jär­vel­lä Suomen puo­lus­tus­ta – Ame­rik­ka­lais­ko­men­ta­ja: "Pys­tym­me vah­vis­ta­maan Suomea"

Rovajärvellä harjoittelevat tällä viikolla Suomen, Ruotsin, Yhdysvaltain, Norjan ja Britannian joukot. Paikalla on muun muassa USA:n liikkuvia MRLS-raketinheittimiä, joiden raketit ovat niittäneet mainetta Ukrainassa.

Suomessa on nyt lukuisia sotaharjoituksia, joiden osallistujamaat eivät ole enää vain kumppaneita. Useimmista on tullut Nato-liittolaisia.

– Kaikki hymyilevät paljon enemmän, sanoo eversti Janne Mäkitalo Nato-liittoutumisen vaikutuksista.

– Me olemme nyt yhteistä perhettä, jopa Ruotsikin hyvin pian.

Mäkitalo on Maasotakoulun johtaja ja johtaa Northern Forest 2023 -harjoitusta Rovajärvellä Lapissa. Harjoitus on yksi kevään suurimmista Suomessa. Siihen osallistui tiistaina reilut 7 700 sotilasta, joista 1 170 tuli liittolaismaista Ruotsi mukaan luettuna.

Maasotakoulun johtaja, eversti Janne Mäkitalo johtaa Northern Forest -harjoitusta.
Maasotakoulun johtaja, eversti Janne Mäkitalo johtaa Northern Forest -harjoitusta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.