Uudenvuodenyönä tulee kuluneeksi 60 vuotta siitä, kun Rovaniemestä tuli kauppalan sijaan kaupunki. Siunauksen muutokselle antoi presidentti Urho Kekkonen.
Lapin maakuntamuseo juhlistaa tätä merkkitapahtumaa yli 100 kuvan valokuvanäyttelyllä.
– Tämä on sellainen onnittelukortti Rovaniemelle, näyttelyamanuenssi Tuija Alariesto sanoo.
Alariesto ja valokuvaaja Jukka Suvilehto ovat valinneet näyttelyyn kuvia, jotka kertovat, millainen Rovaniemi oli siihen aikaan, kun siitä tuli kaupunki.
Katso alla olevista kuvista lisää 1950-luvun maisemia:
1960-luvulta vähän tietoja
Kirjoittaessaan näyttelytekstejä kuviin Alariesto huomasi, että kyseessä on myös eräänlainen museokokoelmien taitekohta siinä, kuinka paljon tietoja oli tallessa.
– 1950-luvulta oli taltioitu hyvin tietoja, mutta 1960-luvulta niitä ei oikein löytynytkään, Alariesto sanoo.
Hänen mukaansa yleisöltä otetaankin mieluusti vastaan lisätietoja kuvista ja kaupungin alkuvuosien merkkitapahtumista.
Kuvat: 1960-luku oli isojen rakennustyömaiden aikaa
Kolme kertaa jälleenrakennettu
Näyttelykuvissa näkyy ensin raunioiden päälle hätäisesti kasattu kaupunki ja sen jälkeen jälleenrakennusajan funktionaalinen arkkitehtuuri.
– Näissä kuvissa näkyy, mitä tarkoittaa, kun sanotaan, että talot olivat valkoisia ja noppamaisia, Alariesto sanoo.
Muutostahti oli nopea, ja reilussa kymmenessä vuodessa funkkis-ilme alkoi hukkua isoihin betonirakenteisiin.
Isojen talojen lisäksi kaupunkikuvaa muuttaa Nelostie, jota varten kaivetaan ”rotko” läpi kaupungin ja rakennetaan isot sillat kohti Saarenkylää.
Kaupunkikuvan lisäksi Alariesto ja Suvilehto huomasivat kuvista, että aina missä tapahtui, paikalla oli paljon väkeä. Väenpaljoutta kuvissa näkyy muun muassa Ounasvaaran talvikisoissa, julkkisten ja valtiopäämiesten vierailujen yhteydessä ja onnettomuuksien äärellä.
Kuvat: Poimintoja rovaniemeläisten arjesta
Kaupungin ensivuodet
1960 Valajaskosken voimalaitos rakennetaan. Kaupungin vesistönäkymät muuttuvat.
1961 Korkalorinteen asuinaluetta rakennetaan.
1962 Ounasvaaran betoninen suurmäki vihitään käyttöön.
1962 Ahon liiketalot valmistuvat Koski- ja Jaakonkadulle keskustaan. Kaupunki osti talot Ahon suvulta vuonna 2019.
1962 Sairaalan laajennus valmistuu Sairaalanniemessä.
1964 TV 1 alkaa näkyä.
1965 Arkkitehti Alvar Aallon suunnittelema kirjastotalo valmistuu.
1966 Rovaniemellä yöpyy noin 200 000 matkailijaa.
1967 Nelostie rakennetaan läpi kaupungin ”monttuun” ja joen yli Saarenkylään. Tie ja sillat muuttavat kaupunkikuvaa.
1968 Ensimmäinen Finnairin Caravelle -suihkukone laskeutuu Rovaniemen uudelle, asfaltilla päällystetylle kiitoradalle.
1968 Uimahalli Vesihiisi valmistuu.