hotellihankkeet: Inariin on suun­nit­teil­la uusi luk­sus­ho­tel­li Juu­tuan­joen rantaan

kolumni: Milloin verinen his­to­ria muuttuu mu­ka­vak­si sa­duk­si?

Lapin Kansa live: Arctic Volley ja Pölkky Kuusamo koh­taa­vat har­joi­tus­ot­te­lus­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Muun muassa ex-ko­mis­saa­ri Erkki Lii­ka­nen ja aka­tee­mik­ko Jorma Panula ve­toa­vat Kemin kau­pun­gin­or­kes­te­rin puo­les­ta

Kemi selvittää vielä, mitä kaupunginorkesterin lakkauttaminen tarkoittaisi valtionosuuksien kannalta. Kemin säästöt varjostavat myös musiikkiopiston toimintaa.

Kemi

Kemin kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana iltakoulussaan monipuolisen keskustelun kaupunginorkesterin lakkautusaikeista. Päättäjät eivät tehneet vielä linjauksia suuntaan tai toiseen.

– Viranhaltijoille annettiin tehtäväksi ensin selvittää, mitä lakkauttaminen tarkoittaisi valtionosuuksien kannalta. Asia on monisyinen, kertoo kulttuurilautakunnan puheenjohtaja Juha Taanila (kesk).

Kaupunginorkesteri on noussut keskusteluun säästösyistä. Kulttuuripalveluista pitäisi säästää ensi vuonna 300 000 euroa, ja orkesterin lakkauttamisen on nostanut esiin kaupungin virkajohdosta koostuva tilaajatiimi.

Valtio rahoittaa suuren osan menoista

Kaupunginorkesteri kuuluu Länsi-Pohjan musiikkitoimen yhteislautakunnan alaisuuteen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.