Muo­nio­lai­nen hunaja va­lit­tiin Suomen par­haak­si – Markku Mykkälä tuottaa hunajaa Olok­sel­la, Äkäs­lom­po­los­sa ja Tor­nios­sa

Ammattitarhuri Markku Mykkälä tuottaa hunajaa Torniossa, Oloksella ja Äkäslompolossa.

Torniolaisella ammattitarhuri Markku Mykkälällä on vuosikymmenien kokemus mehiläisten hoidosta ja hunajan tuottamisesta. Tänä vuonna hänen hunajansa valittiin Suomen parhaaksi.
Torniolaisella ammattitarhuri Markku Mykkälällä on vuosikymmenien kokemus mehiläisten hoidosta ja hunajan tuottamisesta. Tänä vuonna hänen hunajansa valittiin Suomen parhaaksi.
Kuva: Nina Susi

Torniolainen ammattitarhaaja Markku Mykkälä on voittanut Suomen paras hunaja 2025 -kilpailun.

Voittohunaja on nimeltään Lapin taika ja se on peräisin Muoniosta Ranta-Ruonajärven rannalta. Lapin taika on kauniin punertavaa, juoksevaa hunajaa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä