"Miksi viiden tonnin kuu­kau­si­pal­kal­la pitäisi sai­raus­lo­mal­la saada enemmän kor­vaus­ta kuin tonnin pal­kal­la?" – Lue, miten kokenut lääkäri re­mon­toi­si ter­vey­den­huol­lon

Terveydenhuollon ja työterveyshuollon erikoislääkäri Markku Pirinen uskoo, että kohtuuhintainen, bisnestä kaihtava perusterveyspalvelu on yleinen halu. Miksi kehitys silti vie koko ajan toiseen suuntaan?

Liekö niin, että kukaan ei ole tyytyväinen terveydenhuollon nykytilanteeseen? Terveydenhuollon ja työterveyshuollon erikoislääkäri, tohtori Markku Pirinen aloittaa terveydenhuoltojärjestelmän remontin visioinnin tästä.

– On varmasti yleinen halu, että terveydenhuollolla ei tehdä isosti bisnestä ja että ihmiset saavat kohtuuhintaista perusterveyspalvelua. Miten terveydenhuollosta siis kasvoi bisnes? Miksi se kallistuu jatkuvasti ja miksi sen toteuttaminen julkisella sektorilla on niin vaikeaa? Pirinen kysyy.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä