Matalan kyn­nyk­sen pal­ve­lui­hin luvassa taas leik­kauk­sia – ”Vau­rioi­ta kor­ja­taan vuo­si­kym­me­niä”

Hallitus päätti, että sote-yhdistyksille maksettavia valtionavustuksia alennetaan 50 miljoonaa euroa.

Muun muassa Ensi- ja turvakotien liitto on leikkausten kohteena. Siellä tehdään esimerkiksi ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä.
Muun muassa Ensi- ja turvakotien liitto on leikkausten kohteena. Siellä tehdään esimerkiksi ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä.
Kuva: Jussi Pohjavirta

Hallituksen päätös leikata taas sote-järjestöiltä romuttaa järjestötoimintaa, sanoo Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry:n toiminnanjohtaja Arja Kilpeläinen.

– Leikkausten vaikutukset ovat todella kauaskantoisia. Vaurioita korjataan tulevina vuosikymmeninä, jos niitä edes voidaan korjata.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä