Pääkirjoitus

Marinin luo­pu­mi­nen voi ta­soit­taa tietä si­ni­pu­na­hal­li­tuk­sel­le

Pääkirjoitus // 6.4.2023

Pääministeri Sanna Marinille (sd.) huhtikuu on luopumisen aikaa. Sdp:n jääminen kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi vaaleissa hautasi haaveet Marinin kakkoshallituksesta. Hallitus jätti eronpyyntönsä ja jatkaa toimitusministeriönä siihen asti kun maahan saadaan uusi hallitus.

Sanna Marin päätti pikavauhtia vaalien jälkeen jättää myös puolueensa puheenjohtajan tehtävät. Hän ilmoitti keskiviikkona, että ei ole enää käytettävissä puheenjohtajaksi syyskuussa pidettävässä puoluekokouksessa.

Marin nousi pääministeriksi vuonna 2019 dramaattisten vaiheiden jälkeen. Neljä vuotta sitten aloittanut pääministeri Antti Rinne (sd.) joutui luopumaan keskustan painostuksesta.

Sdp:n puoluevaltuusto valitsi silloin liikenne- ja viestintäministerinä toimineen Marinin pääministeriksi tiukan äänestyksen jälkeen. Vastaehdokkaana ollut Antti Lindtman hävisi äänin 32–29.

Puheenjohtajaksi Marin valittiin elokuussa 2020.

Sanna Marin ilmoitti keskiviikona luopuvansa sdp:n puheenjohtajuudesta.
Sanna Marin ilmoitti keskiviikona luopuvansa sdp:n puheenjohtajuudesta.
Kuva: Toni Viljanmaa

Sanna Marinin puheenjohtajakautta on sävyttänyt  pääministerin tehtävä. Se on ollut kriisien varjostamaa aikaa.

Korona iski täydellä voimallaan Suomeen, kun Marinin luotsaama hallitus oli istunut vain muutaman kuukauden. Marin nousi koronan alkuaikoina kansan suosioon rauhallisella ja vakuuttavalla esiintymisellään.

Ulkoa tullut vakava kulkutauti yhdisti Suomen hetkeksi. Hallituksen koronapolitiikka sai taudin jatkuttua arvostelua ja koronan torjuntatoimia alettiin pitää laajalti ylimitoitettuina.

Koronasta ei ollut vielä kunnolla selvitty, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Marinin hallitus käänsi pikavauhtia turvallisuuspoliittista kurssiaan ja vei Suomen Natoon yhdessä presidentti Sauli Niinistön kanssa.

Ulkoa tulleita kriisejä pääministeri Marin hoiti paljolti velkarahan avulla. Sen turvin Suomi on selviytynyt kohtalaisin vaurioin, mutta velkataakka on kasvanut tuntuvasti.

Vakuuttavana esiintyjänä Marinin suosio on erityisesti omien keskuudessa valtava. Myös hänen saamansa kansanvälinen huomio hakee vertaistaan Suomen poliittisesta historiasta.

Pääministerin tehtävä on raskas. Siihen Marinkin viittasi kertoessaan vetäytymisestään. Samaa väsymistä ovat osoittaneet Marinin edeltäjätkin.

Omaa tulevaisuuttaan Marin ei keskiviikkona paljon valottanut. Hän jatkaa kansanedustajana. Presidentinvaalit eivät Marinia kiinnosta. Tiedossa ei ole kansainvälisiä tehtäviä.

Marinin vetäytyminen voi helpottaa kokoomuksen ja sdp:n varaan mahdollisesti rakentuvan sinipunanhallituksen syntyä. Olivathan hallitustunnustelijana aloittavan Petteri Orpon ja Marinin näkemyserot suuret ja välit kireät.

P.S.

Sdp voitti neljä vuotta sitten niukasti vaalit silloisen puheenjohtajansa Antti Rinteen johdolla. Keskusta pakotti Rinteen eroon loppuvuonna 2019 ja Sanna Marin nousi tilalle.

Rinne sai korvaukseksi eduskunnan varapuhemiehen paikan. Hän on eduskuntakauden aikana hakenut muihin tehtäviin. Lohjan kaupunginjohtajakisassa hän jäi kolmanneksi.

Rinne oli ehdolla näissä vaaleissa. Hän sai Uudenmaan vaalipiirissä 3518 ääntä, mutta se ei riittänyt edes varapaikkaan. Katoavaista on.