Mak­su­ton­ta aa­mu­pa­laa ko­keil­laan Ro­va­nie­men kou­luis­sa – Kokeilu alkaa kevään aikana osassa pe­rus­kou­luis­ta

"Aamupalalla on selkeä yhteys oppilaiden vireystilaan", koulutuspalveluiden päällikkö Kai Väistö sanoo.

Kuulostaa hyvältä, Korkalovaaran koulun yhdeksäsluokkalaiset Saga Piippola, Jenina Vesala ja Saana Lauhava kommentoivat kokeilua maksuttomasta aamiaisesta. Kaikilta heiltä jää usein aamun kiireessä aamupala väliin. Koulussa se tulisi useammin syötyä, he uskovat.
Kuulostaa hyvältä, Korkalovaaran koulun yhdeksäsluokkalaiset Saga Piippola, Jenina Vesala ja Saana Lauhava kommentoivat kokeilua maksuttomasta aamiaisesta. Kaikilta heiltä jää usein aamun kiireessä aamupala väliin. Koulussa se tulisi useammin syötyä, he uskovat.
Kuva: Jussi Leinonen

Korkalovaaran koulun 9I-ryhmä odottaa ruokalan edustalla, että kello lyö 11.15. Silloin pääsee lounaalle.

Monella onkin jo nälkä. Pikaisen kyselyn mukaan monella on jäänyt tänään aamupala väliin –  kuten monena muunakin aamuna.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kouluterveyskyselyn mukaan jopa 41,4 prosenttia 8.- ja 9.-luokkalaista ei syö aamupalaa joka arkiaamu.

Tähän voi pian tulla muutos. Osassa Rovaniemen peruskouluja aletaan tarjota oppilaille maksutonta aamupalaa ennen koulupäivän alkamista vielä tämän kevään aikana.

Päätöksen kokeilusta teki Rovaniemen sivistyslautakunta viime torstain kokouksessaan. Esitys tästä pohjasi valtuustoaloitteeseen.

Lisää hyvinvointia, rauhallisempia oppitunteja

Maksuttomalla aamiaisella halutaan lisätä oppilaiden hyvinvointia. Kokeilun vaikutuksia oppilaiden jaksamiseen ja hyvinvointiin selvitetään seurantakyselyn avulla.

– Mielestäni aamupalalla on selkeä yhteys oppilaan vireystilaan, koulutuspalveluiden päällikkö Kai Väistö Rovaniemen kaupungilta perustelee.

Kun vireystila on hyvä, jaksaa opetukseen keskittyä paremmin. Näin aamiainen voi myös rauhoittaa aamupäivän opetustilanteitakin.

Maksutonta aamiaista on kokeiltu esimerkiksi Lahdessa. Kokemukset ovat olleet hyviä. On huomattu, yhteinen aamiaishetki voi mahdollistaa myös oppilaan ja opettajan kiireettömiä kohtaamisia, joissa esiin voi tulla myös koululaisten elämässä mahdollisesti olevia haasteita.

Niitä on osaltaan lisännyt korona, joka on lisännyt perheiden toimeentulo-ongelmia kaikkialla maassa.

Taustalla hyviä kokemuksia

Kevään pilottivaiheessa selvitetään aamiaisen kustannukset, kysyntä ja työntarve sekä muut järjestämiseen liittyvät tekijät yhteistyössä mukaan valittujen kokeilukoulujen ja ruokapalvelun kanssa.

– Parhaillaan käymme läpi ruokapalveluiden kanssa mitkä ja minkä kokoiset koulut kokeiluun parhaiten soveltuvat, Kai  Väistö sanoo.

Koska aamiainen tarjotaan ennen koulupäivän alkua, tulee myös mahdolliset koulukuljetukset huomioida suunnittelussa.

– Päivät eivät saa venyä liian pitkiksi.

Rovaniemellä maksutonta aamiaista on ollut tarjolla Lapin koulutuskeskus Redun yksiköissä vuodesta 2018 lähtien. Siellä kokeiluun ryhdyttiin kouluterveyskyselyn tulosten perusteella.

– Kokeilu osoittautui niin toimivaksi, että mallista tehtiin pysyvä. Vaikka menekki vaihtelee jonkin verran, voi sanoa, että opiskelijat ovat ottaneet tämän omakseen, sanoo ravintolapäällikkö Arja Saarela-Sorri Redusta.

Aamiaisella on tarjolla on puuroa ja marjoja sekä lisäksi esimerkiksi tuoremehua, leipää ja juustoa tai leikkeleitä.

Tausta

Aamupala unohtuu usein

Jopa 41,4 prosenttia 8. ja 9. luokkalaista ei syö aamupalaa joka arkiaamu.

4. ja 5. luokkalaisten osalta luku on 26 prosenttia.

Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kouluterveyskysely

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä