Ly­seon­puis­ton lukioon vai­kein­ta päästä Ro­va­nie­mel­lä – Ou­nas­vaa­ral­la alin hy­väk­syt­ty kes­ki­ar­vo nousi yli nu­me­rol­la viime vuo­des­ta

Lysenpuiston lukioon vaadittiin tänä vuonna vähintään 8,17 keskiarvo.
Lysenpuiston lukioon vaadittiin tänä vuonna vähintään 8,17 keskiarvo.
Kuva: Iiro Kerkelä

Rovaniemellä lukioissa aloittaa keskiviikkona 270 nuorta, jonka lisäksi Lapin koulutuskeskus REDUssa aloittaa 132 ammattilukiolaista.

Korkein vaadittu arvosanaperusteinen keskiarvo oli Lyseonpuiston lukion yleislinjalle, jonne päästäkseen keskiarvon täytyi olla vähintään 8,17.

Suurin osa yleislinjalle hakeneista ovat rovaniemeläisiä, mutta erikoislinjoille haetaan laajasti ympäri Lappia ja muualta Suomesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä