Lapset rie­muis­saan Posion päi­vä­ko­dil­la uusista le­luis­ta ja lau­ta­pe­leis­tä – ”Huu­to­kau­pal­la myy­dys­tä kunnan van­has­ta trak­to­ris­ta saa­duil­la ra­hoil­la han­kit­tiin mahtava määrä uusia leluja ja vä­li­nei­tä lap­sil­le”

Lapset olivat riemuissaan Posion päiväkodilla maanantai-aamuna kun eteisaulan lattia täyttyi muun muassa uusista leluista, lautapeleistä, palloista, askarteluvälineistä ja frisbeekiekoista.

Päiväkodin leikkivälinevarasto meni kerta heitolla uusiksi. Huutokaupalla myydystä kunnan vanhasta traktorista saaduilla rahoilla hankittiin paljon uusia välineitä ja pelejä lapsille.

– Muikkumarkkinoilla huutokaupatusta traktorista oli saatu 4200 euroa. Tämä raha käytettiin kokonaisuudessaan päiväkodin leikkivälineiden uusimiseen, lastenhoitaja Jaana Mourujärvi kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä