Lapissa on ollut viime aikoina useita juo­ma­ve­den saas­tu­mis­ta­pauk­sia – saas­tu­mis­ris­kiin vai­kut­ta­vat il­mas­to, ve­den­ot­ta­mon si­jain­ti ja inf­ra­struk­tuu­ri

Ranualla, Pellossa ja Ylitorniolla on ollut lyhyen ajan sisällä heinä–elokuussa vedenkeittokehotuksia. Juomaveteen on kaikissa tapauksissa päässyt koliformisia bakteereita.

Rovakaaren ympäristöterveydenhuollon terveysvalvonnan johtaja Sini-Sisko Kilpeläisen mukaan mitään erityistä yhteistä syytä näille samanaikaisille häiriötilanteille ei ole ilmennyt.

Rankat sateet voivat aiheuttaa pintavesien valumista kaivoveteen. Kilpeläisen mukaan juomaveteen voi päätyä bakteereita myös putkirikkojen ja rakenteiden puutteiden vuoksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä