Nimitykset: Sauli Pah­ka­sa­lo on Lapin Kansan uusi pää­toi­mit­ta­ja

Työelämä: Teol­li­suus­liit­to ja am­mat­ti­liit­to Pro aloit­ta­vat tiis­tai­na työ­tais­te­lu­toi­met, ulos­mars­se­ja Lapissa ja Oulussa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Lapin tulvat ai­heut­ta­vat harmia lin­tu­jen pe­sän­ra­ken­ta­mi­seen – "Ve­sis­tö­jen lähellä olevat pesät ovat tu­hou­tu­neet"

Lintukantaan tulvilla ei ole kuitenkaan merkittävää vaikutusta.

Lapin tulvat vaikuttavat myös lintujen pesintään ja vesistöjen lähelle rakennettuja pesiä on jäänyt tulvavesien alle.

Vesilinnuista Lapissa pesii nyt sinisorsa, eli heinäsorsa, ja sen pesiä on varmasti joutunut veden peittämiksi.

– Vesistöjen lähellä olevat pesät ovat tuhoutuneet, koska vesi on noussut näin paljon, Lapin lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtaja Ismo Kreivi sanoo.

Sekä Kreivi että Suomen riistakeskuksen Lapin riistapäällikkö Sami Tossavainen huomattavat, että sinisorsan pesimiskäytännöt kuitenkin vaihtelevat. Se voi olla joiden pesien pelastus.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.