Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen kasvomaskisuositus on voimassa niiden sairaanhoitopiirien alueella, joissa on esiintynyt koronatartuntoja kahden viime viikon aikana.
Lapissa perustason kasvomaskisuositus on voimassa Lapin sairaanhoitopiirin alueella. Perustason suosituksessa kasvomaskeja suositellaan käytettävän joukkoliikenteessä. Lisäksi maskia suositellaan käytettävän koronavirustestiin mennessä ja riskialueelta Suomeen saavuttaessa.
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueella tartuntoja ei ole ilmennyt. Onko Lapin alueelle tulossa tiukempia kasvomaskisuosituksia?
– Lapin alueen sairaanhoitopiirit kokoavat alueellisen ryhmän ja toimivat puheenjohtajana, kertoo Lapin Aluehallintoviraston aluehallintoylilääkäri Sari Kemppainen.
THL julkaisi torstaina uudet, epidemian kiihtymis- ja leviämisvaiheita koskevat maskisuosituksensa. Ne eivät kuitenkaan sellaisenaan tule automaattisesti käyttöön, vaan linjaukset tehdään alueittain.