Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Laphan pää­tök­sis­tä löytyy lo­giik­ka

Ministeri Kaisa Juuso väittää (LK 27.8.), että Lapin hyvinvointialueen (Lapha) laskelmista puuttuu logiikka. Ei puutu, jos on lukenut ne ja ymmärtää erikoissairaanhoidon sisältöä.

On luonnollista, että kahden monierikoisalaisen päivystyksen ylläpitäminen tulee kalliimmaksi, jos päivystykset on mahdollista ja tarkoituksenmukaista järjestää yhdessä toimipaikassa. Koska näin ei Lapissa ole, on perusteltua, että Lapha on hakenut toiminnalle erilliskorvausta.

Kehysriihen (16.4.) päätöksen mukaan Länsi-Pohjan keskussairaalan (LPKS) yöpäivystys voisi jatkossa olla pelkästään perusterveydenhuollon päivystystä. Tästä seuraa, että siellä voitaisiin tehdä vain päiväkirurgisia toimenpiteitä, ja että kaikki muu leikkaustoiminta pitäisi keskittää Lapin keskussairaalaan (LKS).

Tästä aiheutuisi kohtuuttomia lisäkustannuksia. Noin 2 000 leikkauksen siirtäminen LKS:aan tarkoittaisi, että sinne olisi investoitava lisää leikkaussalikapasiteettia ja LKS:n alueelta pitäisi siirtää tuhat päiväkirurgista toimenpidettä LPKS:aan.

Tarvittaisiin lisää investointeja Rovaniemelle. Henkilöstön saatavuus vaarantuisi, koska LPKS on pystynyt kohtuu hyvin hyödyntämään esimerkiksi erikoislääkärityövoimaa Oulun alueelta. Se tuskin onnistuisi yhtä hyvin LKS:ssa.

Länsi-Pohjan keskussairaalan tulevaisuus huolettaa erityisesti merilappilaisia.
Länsi-Pohjan keskussairaalan tulevaisuus huolettaa erityisesti merilappilaisia.
Kuva: Henripekka Kallio

Palvelujen saatavuus ja saavutettavuus heikentyisi koko alueella, mutta erityisesti Länsi-Pohjassa. Ensihoitoon jouduttaisiin lisäämään kapasiteettia, kun potilaita kuljetettaisiin edes takaisin Kemin ja Rovaniemen välillä. Länsi-Pohjan suuren teollisuuskeskittymän turvallisuus- ja huoltovarmuuspalvelut vaarantuisivat.

Ministeri Purra on todennut (IS 27.8.) päivystyskokonaisuudesta: ”Emme vie eteenpäin säästötoimenpiteitä, joista ei synny säästöjä." Juuson kirjoituksesta syntyy kuva, että hän on valmis viemään eteenpäin heikennyksiä omassa vaalipiirissään.

On vaikea tietää, toimiiko Juuso näin tietämättömyyttään vai ymmärtämättömyyttään. Ehkä osaselitys virheellisille käsityksilleen löytyy siitä, että osa Länsi-Pohjan kunta- ja aluepäättäjistä sekä kuntajohdosta syytti Laphan valtuuston huhtikuisia sopeutuspäätöksiä LPKS:n alasajosta pelkäksi terveyskeskukseksi ja uhkasivat jopa erota Laphasta ja liittyä naapurialueeseen. Ilmeisesti Juuso ja STM ovat ottaneet puheet todesta.

Nyt on äärimmäisen tärkeää, että koko hyvinvointialue yhtenäisesti pyrkii estämään kehysriihen kohtuuttomat ja vastuuttomat päätökset. Laphalle on tärkeää, että Kemissä voidaan säilyttää mahdollisimman kattavat erikoissairaanhoidon palvelut ja riittävän tasoinen yöpäivystys esimerkiksi tekonivelleikkausten tekemiseen.

Pertti HemminkiLapin aluevaltuutettu, aluehallituksen jäsen (vas.)