Kylien ke­hit­tä­mis­sää­tiön si­joi­tuk­sis­ta tehdään ul­ko­puo­li­nen sel­vi­tys – Säätiö ei kotiuta si­joi­tuk­siaan

Rovaniemen kylien kehittämissäätiö teettää sijoitustoiminnastaan ulkopuolisen selvityksen. Säätiön hallitus päätti asiasta kokouksessaan perjantaina.

Asiaa käsiteltiin, koska hallintoneuvosto eli Rovaniemen kaupunginhallitus oli esittänyt säätiölle ulkopuolisen selvityksen tekemistä.

Kaupunginhallitus esitti myös sijoitusten kotiuttamista. Säätiön hallitus päätti kuitenkin, että kotiuttamista ei tehdä.

Säätiön hallitus kertoo lähettämässään tiedotteessa tehneensä päätöksen ammattimaisilta varainhoitajilta saatujen selvitysten perusteella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä