Ky­lä­läi­set pe­las­ti­vat Louen ky­lä­kau­pan pe­rus­ta­mal­la uuden yhtiön – Salen kiin­teis­töön tulee ensi vuonna uusi kaup­pias

Louen Kehitys Oy:n Tommi Kaarninen ja Janne Jurva sekä Osuuskauppa Arinan liikepaikkapäällikkö Anne Niemi paiskasivat kättä uudesta kaupasta.
Louen Kehitys Oy:n Tommi Kaarninen ja Janne Jurva sekä Osuuskauppa Arinan liikepaikkapäällikkö Anne Niemi paiskasivat kättä uudesta kaupasta.
Kuva: Arina

Kauppapalvelut eivät katoa Tervolan Louen kylältä. Osuuskauppa Arina kertoo tiedotteessaan, että ratkaisu kaupan säilyttämiseksi on löytynyt.

Asiaa edesauttoi Louen kyläläisten keräämä adressi kyläkaupan tulevaisuuden puolesta sekä Tervolan kunnan vetoomus.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä