Kuu­sa­kos­ki ra­ken­taa hii­li­va­paan te­räk­sen­kier­rä­tys­lai­tok­sen Kemin Veit­si­luo­toon – paikan va­lin­taan vai­kut­ti­vat hyvät lii­ken­neyh­tey­det, te­räs­teh­tai­den lä­hei­syys ja suuri valmis halli

25 miljoonan euron investointi tuo noin kaksikymmentä uutta työpaikkaa.

Havainnekuva kertoo, miltä Stora Enson Veitsiluodon satamassa sijaitseva terminaalirakennus näyttää, kun se on parin vuoden päästä kiertotalousyritys Kuusakosken käytössä.
Havainnekuva kertoo, miltä Stora Enson Veitsiluodon satamassa sijaitseva terminaalirakennus näyttää, kun se on parin vuoden päästä kiertotalousyritys Kuusakosken käytössä.
Kuva: Havainnekuva, Kuusakoski oy

Kemin Veitsiluodon teollisuusalue saa kolmannen uuden toimijan, kun kiertotalousyritys Kuusakoski oy rakentaa ensimmäisen hiilivapaan teräksenkierrätyslaitoksen. Vuonna 2025 valmistuva laitos on 25 miljoonan euron investointi ja synnyttää noin kaksikymmentä uutta prosessiteollisuuden työpaikkaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä