Kun am­ma­tik­seen ris­ti­koi­ta laa­ti­van Toni Pit­kä­län lyi­jy­ky­nä oli hu­kas­sa, uupunut per­heen­isä sai rai­vo­koh­tauk­sen

Toni Pitkälä on toipunut päihderiippuvuudesta. Ura ristikoiden laatimisen ammattilaisena uhkasi katketa vasta sen jälkeen.

Toni Pitkälä lukeutuu muutaman kymmenen suomalaisen ammattilaisen joukkoon, joka saa elantonsa ristikoita laatimalla.
Toni Pitkälä lukeutuu muutaman kymmenen suomalaisen ammattilaisen joukkoon, joka saa elantonsa ristikoita laatimalla.
Kuva: Pekka Peura

Alussa on sana.

Tai oikeastaan alussa on kynä ja tyhjä paperi.

Kun vielä kelataan ihan vähän sanasta, kynästä ja tyhjästä paperista taaksepäin, alussa on tarkemmin katsottuna sängyllä selinmakuulla oleva mies.

Etunimessä neljä kirjainta, sukunimessä seitsemän: Toni Pitkälä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä