Kolme nuorta päätti tehdä rohkean tempun lähteä ke­sä­töi­hin tun­te­mat­to­mal­le paik­ka­kun­nal­le

Useat nuoret jäivät vuonna 2025 ilman kesätöitä omalla paikkakunnallaan. Tänä vuonna kesätöitä oli tarjolla edellisvuotta vähemmän, joten kolme nuorta päätti hakea töihin vieraaseen kaupunkiin.

-
Kuva: Karina Kulppi

Valmistuttuaan keväällä lukiosta Tampereella, Sini Mardlen, 19, ystävä ehdotti tälle muuttoa kanssaan kesäksi Pelloon. Muutto Pelloon oli yllättävä ajatus, mutta hän suostui, sillä halusi asua vielä jonkin aikaa ystävänsä kanssa kämppiksinä.

Mardle alkoi etsiä kesätöitä toiselta puolen Suomea, ja muutaman yrityksen jälkeen pesti tärppäsi Joppari-nimiseltä grilliltä.

Työnkuva ravintolassa oli Mardlelle uutta, mutta esihenkilö ja työkaverit perehdyttivät hänet työhön hyvin. Mardle kertoo, kuinka ystävällisiä ja avuliaita kollegat olivat.

Mardle valmisti Jopparissa hampurilaisia, lihapiirakoita ja muita koriruokia. Hänet koulutettiin myös tarjoilemaan ja tekemään kassatyötä.

– Työskentely oli hauskaa, ja työpaikalla oli kiva ilmapiiri. Asiakkaat myös kyselivät, mistä olin löytänyt tieni Pelloon, Mardle sanoo.

Sini Mardle lähti Tampereelta kesäksi töihin Pelloon ystävänsä houkuttelemana. Työt sujuivat hyvin, vaikka totuttelemistakin uuteen ympäristöön oli.
Sini Mardle lähti Tampereelta kesäksi töihin Pelloon ystävänsä houkuttelemana. Työt sujuivat hyvin, vaikka totuttelemistakin uuteen ympäristöön oli.
Kuva: Sini Mardlen kotialbumi

Työt löytyivät puskaradioista ja perinteisillä hakemuksilla

Töiden perässä muuttaminen tuli tutuksi myös 27-vuotiaalle Severi Valkamalle, joka kuuli tyttöystävänsä sukulaisilta, että Kittilän kultakaivos etsii kesätyöntekijöitä.

– Soitin heti kaivokselle, jätin soittopyynnön ja minulle soitettiin nopeasti takaisin, jolloin kerroin olevani kesätöiden tarpeessa. Sain työpaikan, mutta jouduin muuttamaan kesäksi pois kotipaikkakunnalta, Valkama kertoo.

Asunnon hankinta uudelta paikkakunnalta ei ollut lopulta Valkamalle ongelma, sillä hän pääsi asumaan tyttöystävänsä Kittilässä asuvien vanhempien luo kesän ajaksi.

Valkamalle kaivosala oli uutta, mutta työhön kuuluva autolla ajaminen ei ollut hänelle tuntematonta, sillä hän oli aikaisemmin työskennellyt taksiyrityksissä. Kaivoksella työhön kuului erilaisten maa-ainesten kuljettaminen dumpperilla tai kiviautolla.

– Kiviautooni mahtuu 80 tonnia maa-ainesta. Tärkein juttu kiviautolla ajamisessa on väistellä teräviä kiviä, varoa “läheltä piti” -tilanteita ja ajaa varovaisesti. Ajamme korkeissa paikoissa, missä voi tulla vaaratilanteita.

Severi Valkama sai kuulla potentiaalisesta työpaikasta Kittilän kultakaivoksella tyttöystävänsä sukulaisilta. Asuntokin järjestyi lopulta sukulaisten kautta.
Severi Valkama sai kuulla potentiaalisesta työpaikasta Kittilän kultakaivoksella tyttöystävänsä sukulaisilta. Asuntokin järjestyi lopulta sukulaisten kautta.
Kuva: Severi Valkaman kotialbumi

Leo Kaulanen, 18, haki töihin useisiin paikkoihin omalla kotipaikkakunnallaan Äkäslompolossa, mutta yksikään ei päätynyt tarjoamaan Kaulaselle töitä. Kaulanen päätti kuitenkin hakea vielä yhtä paikkaa K-Marketista Kolarista, ja sinne hänet otettiinkin ilomielin.

Kolarin K-marketissa työskentelyyn kuului asiakaspalvelua, kassatyötä, Postin toimipisteessä työskentelemistä, sekä hyllyttämistä. Juuri kaupan ala oli Kaulaselle uutta, mutta työhön perehdytys ja työkavereiden positiivinen asenne helpotti uuteen paikkaan sopeutumista.

Myös Kaulanen pääsi harjoittelemaan uusia taitoja työssään kaupassa. Asiakaspalvelusta hän oli kuitenkin ehtinyt saada jo arvokasta kokemusta vanhempiensa vuokramökkiä hoitaessaan.

– Suurin osa työstä kaupassa oli minulle kuitenkin uutta, ja sain sieltä arvokasta työkokemusta, Kaulanen kertoo.

Näin pitkät työmatkat taittuivat

Pienillä paikkakunnilla työskennellessään nuoret huomasivat arjessaan erityispiirteitä, jotka heidän piti ottaa huomioon, kuten suuret välimatkan kodin ja töiden välillä.

Mardlen matka töihin oli noin kuusi ja puoli kilometriä. Hän kulki 40 minuutin pituisen työmatkansa töihin pyörällä. Välillä hän sai kuitenkin autokyydin kavereilta tai ystävän perheeltä töihin ja kotiin, mikä helpotti työmatkaa.

Myös Valkaman työmatka oli pitkä, noin 90 kilometriä suuntaansa. Hänen asuinpaikkansa oli kaukana Kittilästä ja vielä kauempana oli kesätyöpaikka, joka sijaitsi Kiistalassa. Valkamalle pitkä työmatka ei kuitenkaan ollut ongelma, sillä hän pääsi samaa matkaa tyttöystävän veljen ja isän kyydissä.

Kaulastakaan ei haitannut 40 kilometrin pituinen työmatka.

– Sain vanhemmiltani lainaan auton töihin kulkemista varten. Nautin autolla ajamisesta, Kaulanen kertoo.

Leo Kaulanen pääsi kerryttämään arvokasta asiakaspalvelukokemusta Kolarin K-Marketissa. Se vaati kuitenkin muuttoa kesäksi toiselle paikkakunnalle.
Leo Kaulanen pääsi kerryttämään arvokasta asiakaspalvelukokemusta Kolarin K-Marketissa. Se vaati kuitenkin muuttoa kesäksi toiselle paikkakunnalle.
Kuva: Leo Kaulasen kotialbumi

Töiden saaminen tuntuu helpommalta pieneltä paikkakunnalta

Työnhaku on tänä päivänä vaativaa, sillä työttömyyden kasvaessa myös kilpailu työpaikoista kasvaa. Kaulasen mielestä nuorilta työnhakijoilta odotetaan liikaa ennen ensimmäisen työpaikan saamista.

– Nuoriin työntekijöihin ei luoteta, kun he hakevat paikkoja, ja nuorten sijaan suositaan vanhempia työntekijöitä, Kaulanen sanoo.

Mardle puolestaan huomasi hakiessaan töitä pieneltä paikkakunnalta, että hakukohteita oli vain kaksi, ja toinen jo tärppäsi. Pellossa vietetyn kesän jälkeen Mardle lähetti peräti 50 työhakemusta työpaikkoihin Espoossa, eikä päässyt yhteenkään haastatteluun.

– Töiden saaminen tuntuu selkeästi helpommalta pienillä paikkakunnilla, hän pohtii.

Valkaman mukaan työllistyminen on nykyään vaikeaa, ja hän pohtii, johtuuko töiden puute siitä, että mistä etsii vai eikö töitä vain ole niin paljoa.

– Uskon, että tekevälle kuitenkin löytyy jotain, vaikka työ ei olisi oman maun mukaista, Valkama sanoo.

Tästä on kyse

Työllisyystilanne Suomessa 2025

Elokuussa 2025 työllisiä oli 2 594 000 ja työttömiä 267 000.

Työllisiä miehiä oli 6 000 vähemmän ja työllisiä naisia 17 000 vähemmän kuin vuoden 2024 elokuussa.

Työllisyysaste 20–69-vuotiaiden ikäryhmässä laski viime vuoden elokuusta 0,5 prosenttiyksikköä 71,1 prosenttiin.

15–24-vuotiaiden työttömien osuus työvoimasta oli elokuussa 16,6 %, mikä oli 3,6 prosenttiyksikköä enemmän vuoden takaiseen verrattuna.

Lähde: Tilastokeskus
-
Kuva: Karina Kulppi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä