Pääkirjoitus: Läm­pe­ne­mi­nen etenee kiih­ty­väl­lä vauh­dil­la ja se näkyy jo nyt Lapin tal­vis­sa

Yritykset: Tornion Park Hotel vaihtaa omis­ta­jaa

Rikosepäily: Kahden osa­kas­kun­nan rahat ka­to­si­vat Pel­ko­sen­nie­mel­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Kit­ti­län kir­kon­ky­lä uu­dis­tuu – Nämä näkymät Val­ta­tiel­lä mut­tu­vat

Kittilän kirkonkylää halkovan Valtatien varrelle on suunnitteilla ainakin kolme rakennushanketta. Samalla tuttuja rakennuksia katoaa.

Kittilä
KOULUKESKUS:
Vielä ei ole selvillä, sijaitseeko Lukkarin koulurakennuksen korkea seinä jatkossakin Valtatien vieressä kirkonkylän eteläpäässä. Rakennus on käyttökiellossa, eikä sen tilat enää sovellu ajanmukaiseen koulukäyttöön. Koko talon takana sijaitseva koulukeskus muuttaa ilmettään uuden koulurakennuksen ja uusien liikennejärjestelyiden myötä.

Lukkarin koulurakennukselle suunniteltiin purkuluvan hakemista heti kun se laitettiin käyttökieltoon vuonna 2019.  Uuden alakoulun rakentaminen alkaa vuoden päästä, ja valmista on lukuvuodeksi 2023.

Lukkarin koulu, Kittilä.
Lukkarin koulu, Kittilä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.